Dziś jest 23.09.2019, imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa.

"Już jakiś czas temu doszedłem do tego, że mam poważną grypę wątrobową. Głównym objawem jest "żywa niechęć do jakiejkolwiek pracy". W tym momencie wybaczyłem wszystkim, którzy mówili do mnie przez tyle lat: "Ty leniu, rusz się do roboty!" lub "Weźże się za coś, cały dzień nic nie robisz!". Nie mogli przecież wiedzieć, że jestem chory."

HARRIS

Spektakl Kółka Teatralnego

Początkiem kwietnia na deskach Centrum Kultury Śląskiej na Zgodzie nasza grupa teatralna wystawiła kolejny spektakl. Tym razem inspiracją stała się humorystyczna XIX – wieczna  powieść angielska autorstwa Jerome K. Jerome, na podstawie której, dzięki pracy niezawodnego Wiktora Salamona, powstał scenariusz spektaklu i - trzeba przyznać – nie bez obaw, zabraliśmy się do pracy. Nasuwało się wiele pytań… Czy ten specyficzny angielski humor trafi do widza? Czy tekst nie będzie "przegadany"? Jak znaleźć dla każdego odpowiednią rolę? Okazało się jednak, że już pierwsze wspólne czytanie scenariusza rozwiało wszelkie wątpliwości, doskonale bawiliśmy się tekstem, co chwilę wybuchaliśmy śmiechem i oczywiście każdy miał coś do powiedzenia. Śmiało można stwierdzić, że tekst, na którym pracujemy "żyje", gdyż wprowadzamy "na gorąco" zmiany, powiedzenia dla nas charakterystyczne  ("Brrr! Co za ziąb! To nie są temperatury do życia" – George/Kamil), a dłuższe partie tekstu głównych aktorów to często improwizacja, ale na tym właśnie polega twórcza praca, dzięki temu powstaje tekst prawdziwie nasz.
Przedstawiona historia opisuje wyprawę i przygody trzech londyńczyków: George'a, Harrisa i Jay’a oraz psa Montmorency'ego, którzy wybrali się w rejs po Tamizie i przepłynęli 123 mile (blisko 200 km) z Kingston do Pangbourne. Mamy nadzieję, że ironiczne poczucie humoru ("Cały Harris, gotowy zakasać rękawy i mężnie zlecić robotę komu innemu …"), komiczne zdarzenia (np. atak łabędzi), opowiastki i anegdotki umiliły widzom kwietniowe przedpołudnie.
Na spektaklu mieliśmy okazję gościć wybitnych ludzi teatru - pana Henryka Konwińskiego, choreografa Opery Śląskiej oraz pana Marka Stecko aktora i reżysera związanego z Teatrem A z Gliwic, którzy w niezwykle ciepłych słowach wypowiadali się o naszej pracy, podkreślając zaangażowanie i entuzjazm młodych twórców.
Dziękuję aktorom oraz pani Marzenie Toczyłowskiej za ogrom pracy, pasję, ale przede wszystkim zapał i radość tworzenia, a widzów zapraszamy za rok … być może :-)

autor: p. Lucyna Warzecha

06-05-2019

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność