Dziś jest 10.08.2020, imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzynca.

Kółko języka hiszpańskiego

 

 

Aneta Fiedeń, Monika Zaporowska

 

 

Aneta Fiedeń, Monika Zaporowska

 

 

Emilia Cirmaciu

 

Padlet do wymiany

 

Made with Padlet

 Emilia Cirmaciu

Padlet - wiersze

 

Made with Padlet

 Emilia Cirmaciu

 

Math in Photos

 

Made with Padlet

 Emilia Cirmaciu

 

Kahoot - Wymiana Młodzieżowa

 

Austausch - kliknij aby zagrać

autor: Anna Jendryczko

 

Schuleraustausch - 2 - kliknij aby zagrać

autor: Anna Jendryczko

 

Essen - kliknij aby zagrać

autor: Emilia Cirmaciu

 

 

Komputer w różnych językach

kliknij aby pobrać prezentację

Kahoot

Kahoot wersja publiczna

 

- Artykuł metodyczny /Emilia Cirmaciu/ - kliknij aby pobrać

- Program własny nauki języka niemieckiego w klasach IV - VI /Emilia Cirmaciu/ - link

 

- scenariusze - Nie dziel łącz - cz1 /Katarzyna Jendrusiewicz/ - pobierz

- scenariusze - Nie dziel łącz - cz2 /Katarzyna Jendrusiewicz/ - pobierz

Ravensbrück

Historia jest dla nas niezwykle ważna. Uczy nas, współczesnych tego, co należy robić, ale przede wszystkim – przez rozliczne przykłady – pokazuje nam, czego robić nie wolno. Ważne jest więc to, by podtrzymywać pamięć o wydarzeniach z przeszłości i utrwalać relacje  naocznych świadków, by ich cenna wiedza i doświadczenie nie zostały zapomniane. Ale także jak spoglądać w przyszłość i kreować teraźniejszość.
Taki właśnie cel przyświeca projektowi Instytutu Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć… – spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji podczas II wojny światowej”, w którym nasza szkoła wzięła udział już po raz trzeci. Po raz trzeci również jej uczniowie zostali jego laureatami, wygrywając tym samym wyjazd na obchody 73. Rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück.
Zadaniem uczestników projektu jest nakręcenie wywiadu z osobą, która była więźniem obozu koncentracyjnego, sowieckiego łagru, bądź też w inny sposób doświadczyła okrucieństw wojny. Z gotowego wywiadu przygotowuje się następnie pięciominutowy trailer, który oceniany jest następnie przez komisję w Warszawie, podczas oficjalnej prezentacji. Prezentacje odbywają się przez kilka dni, kiedy to wyłaniane są trzy drużyny, które nagrodzone zostają wyjazdem do Niemiec.
Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Katarzyny Jendrusiewicz wzięli udział w warsztatach z zakresu praw człowieka, sfilmowali w tym roku dwa wywiady – z panią Zdzisławą Włodarczyk, byłą więźniarką obozu Auschwitz oraz z panem Ryszardem Gwiazdą, który jako dziecko trafił do niemieckiej rodziny w związku z przeprowadzaną germanizacją.     
Żeby nasz film miał możliwość szerszego grona odbiorców,  zadbaliśmy  o  przetłumaczenie napisów na język angielski - pod czujnym okiem p. Katarzyny Jendrusiewicz oraz umieszczenie go na ogólnodostępnym kanale YouTube.
Wyjazd, który był nagrodą w konkursie odbył się w dniach 20-23.04.2018. W jego ramach szóstka uczniów z naszej szkoły ( Judyta Boruta, Anna Jendryczko, Aleksandra Skowron, Daria Ziółkowska, Weronika Żmudź i Dawid Warzecha)  pod opieką pani Emilii Cirmaciu wzięła udział w obchodach 73. Rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrück, podczas których mieli okazję zaprezentować swoje filmy przed publicznością złożoną m. in. z byłych więźniarek obozu, młodzieży z różnych szkół z Polski, wziąć udział w bankiecie oraz porozmawiać z panią Agatą Kornhauser-Dudą, której honorowym patronatem projekt jest objęty. Odbyła się również msza święta, celebrowana przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę, metropolitę szczecińsko-kamieńskiego. Uczniowie towarzyszyli również więźniarkom oraz małżonce prezydenta RP podczas składania wieńców i kwiatów, zapaleniu zniczy przy pomniku Niosqea oraz rzucaniu róż na taflę jeziora, do którego trafiały prochy ofiar KL Ravensbrück. Mieli również okazję zwiedzić muzeum, które znajduje się na terenie byłego obozu.
Poza niewątpliwą wartością merytoryczną, wyjazd stanowił również okazję do integracji z zaangażowanymi w projekt uczniami z całej Polski, rozwoju umiejętności komunikacyjnych w języku niemieckim podczas zwiedzania małego lecz urokliwego miasteczka Fürstenberg, leżącego niedaleko byłego obozu. Dzisiaj okolice obozu Ravensbrück są wyjątkowo pięknym miejscem, pełnym natury, nad którym wciąż jednak unosi się przygnębiająca atmosfera wydarzeń minionego stulecia. Miejmy nadzieję, że wydarzenia te nigdy nie zostaną zapomniane i na zawsze stanowić będą przestrogę dla przyszłych pokoleń.
Oprac. Dawid Warzecha
Opiekunowie projektu "O tym nie można zapomnieć"
Pani Katarzyna Jendrusiewicz - beneficjent programu Erasmus+, wraz z osobami zastępującymi: pan Michał Kędracki, pani Emilia Cirmaciu

 

- London sights and landmarks /Małgorzata Olszewska/ - pobierz

 

- Budowa i zasada działania prądnicy /Jolanta Wodowska/ - pobierz

 

Malta - prezentacja /Zbigniew Porębski/ - pobierz

Europejski klub malucha /Katarzyna Malcherek/ - pobierz

Boże Narodzenie na świecie /Katarzyna Malcherek/ - pobierz

 

Wrocławskie Fotosafari

W dniach 4-6.06 2018r. klasa 2bLO pod opieką p. Agnieszki Jędrusik oraz p. Emilii Cirmaciu wzięła udział w grze miejskiej we Wrocławiu, która wymagała od uczestników nie lada koncentracji, odpowiedzialności i dużej spostrzegawczości.

Jak trafić w odpowiednie miejsce we właściwym czasie, wykorzystując nowoczesne technologie informacyjno- komunikacyjne oraz jak znaleźć któregoś z 523 wrocławskich krasnali .... Wszyscy uczestnicy wzięli udział w "Fotosafari", którego efekty możecie podziwiać poniżej. W pierwszej edycji szkolnego "Wrocławskiego Fotosafari" bezapelacyjnie wygrali: Daniel, Adam, Kamil, Michał, Dominik, Michał. Ustanowiony rekord to 40 krasnali. Teraz pozostało tylko pobić nasz wynik. Życzymy powodzenia następnym klasom. Grę miejską zorganizowaliśmy dzięki wskazówkom metodycznym nauczycieli języków obcych z naszej szkoły.

Zobacz galerię zdjęć

 

 

- Kółko kreatywnego mówienia oraz zabaw w języku niemieckim
- Debaty oksfordzkie – panel dyskusyjny dla maturzystów w języku niemieckim


- Biologia po angielsku
- Projekty fizyczne
- Projekty informatyczne
- Matematyka na wesoło
- Konkursy językowo – artystyczne
- Akademia malucha – zajęcia dla klas pierwszych: matematyczne, fizyczne, językowe

 

Mis amigos y yo – koło języka hiszpańskiego
Pierwsze półrocze za nami, więc czas na podsumowania. W ramach programu Erasmus plus chętni uczniowie klas 7 mieli możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach języka hiszpańskiego. Działanie to było efektem dwuletniego programu, w którym uczestniczy szkoła. W pierwszej kolejności w szerokim zakresie szkoliła się kadra pedagogiczna naszej szkoły, a następnie wiedzą tą dzieliła się z uczniami.  Zajęcia językowe prowadzone były od podstaw i umożliwiły uczestnikom zapoznanie  się z tym pięknym językiem. Na zajęciach zwracano uwagę na praktyczne wykorzystanie języka, naukę przez zabawę, ćwiczenia komunikacyjne, piosenki. Prowadzące zajęcia pani Monika Zaporowska oraz pani Aneta Fiedeń mają nadzieję, że zajęcia zachęcą uczestników do pogłębiania wiedzy i kontynuacji nauki tego języka.

 

Boże Narodzenie w innych państwach Europy. Z wizytą u pierwszaków.
Tuż przed Bożym Narodzeniem trzy nauczycielki Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych „Don Bosko” postanowiły przybliżyć uczniom pierwszej klasy szkoły podstawowej, jak dla wielu najpiękniejsze święta w roku  wyglądają w innych krajach Europy. Celem lekcji było wywołanie radosnego nastroju spowodowanego zbliżającymi się wydarzeniami oraz uświadomienie wychowankom, że tradycje, obrzędy oraz zwyczaje są w innych państwach różne. Przy okazji uczniowie poznali świąteczne słownictwo w języku angielskim, hiszpańskim oraz francuskim. Nie obyło się bez atrybutów. Uczniów odwiedziła żabka rodem z Francji oraz miś z kastanietami o imieniu Jorge. Trzy prowadzące zajęcia nauczycielki wykorzystały swoje nowe umiejętności zdobyte podczas wakacyjnych kursów w ramach programu Erasmus+.
Pani Aleksandra Łopatkiewicz opowiedziała o świątecznych tradycjach
w Anglii, pani Katarzyna Malcherek przybliżyła pierwszakom francuskie obrzędy, a pani Monika Zaporowska krótko zrelacjonowała, jak Hiszpanie obchodzą Boże Narodzenie. Dla uczniów nie lada wyzwaniem było wypowiedzenie słówek w trzech językach. I tak można było usłyszeć kilkakrotnie powtarzane słowa: gift, sapin, belen, cadeaux, regalos, etoile, estrella itd....
Na koniec pierwszoklasiści nauczyli się składać życzenia bożonarodzeniowe w każdym języku. Była to dla nich niesamowita lekcja pod każdym względem. Oprócz wzbogacenia słownictwa uczniowie poznali inną kulturę oraz co istotne mogli się wypowiedzieć, jak święta wyglądają w ich domach. Z pewnością nie była to ostatnia taka lekcja.

 

06-05-2018

© 2017 Salezjański Zespół Szkół Publicznych. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nasze Inicjatywy

Bliżej Salezjanów

  • Salezjanie w Polsce
  • Inspektoria Św. Jacka Kraków
  • Salezjanie na Świecie
  • Portal Bosko.pl
  • Salezjański Ośrodek Misyjny
  • Nasza Społeczność